- Türkiye’de düzenlenen ilk Javascript Konferansı
  • jsist
  • jsist

Koç Üniversitesi ve webbox.io‘nun organize ettiği konferansta javascipt fenomenleri bir araya geldi. Düzenlenen etkinlik ücretli olmasına rağmen bir hayli ilgil toplamış durumdaydı.

Dünya üzerinde 9 farklı ülkeden gelen web yazılım dünyasından önemli birçok konuşmacı ve katılımcıyı ağırlayan İstanbul JavaScript Konferansı, İstanbul Nişantaşı'nda 27 - 28 Eylül tarihleri arasında düzenlendi...

Yazılım dünyasında son yıllarda hızlı bir gelişim yaşanıyor. Türkiye olarak bu gelişime ayak uydurmak, özellikle de Google, Twitter gibi silikon vadisinin öncü firmalarının geliştirdiği yazılım platformlarında olmak ve bu yazılımları kullanmak kısa zamanda verimli işler ortaya çıkarılmasında avantaj sağlıyor. Konferans sunumlarında vurgulanan ve Türkiye’deki yazılım uygulamalarında yeni gelişim gösteren Front end yapısının kullanıcı açısından ne kadar önemli olduğu bunlardan bir tanesiydi. Bu konferansın özellikle Front end kültürünün gelişmesi ve yaygınlaşmasında biz yazılımcılara ön ayak olacağını düşünüyorum.

Konferansta öne çıkan başka bir konuda kütüphane mantığının kolaylığı, Sails.js, Meteor.js gibi yeni teknolojilerle neler yapılabileceği, AngularJS ve D3JS işbirliği ile map uygulamaların daha basite indirgenmiş yapılarının yanı sıra OpenSource yaklaşımının yazılımsal bazda işbirlikçi yapısı ve bu yapının yaygınlaştırılmasıydı.

Dünyadaki teknolojileri yakından tanımak ve farklı kültürlerdeki deneyimlerin paylaşılması adına Türkiye'de bu ve buna benzer birçok etkinliğin devamının geleceğini ümit ediyorum.